Certyfikat QAFP

Certyfikat QAFP System Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP (Quality Assurannce for Food Products) jest to program stworzony przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. Powstał po to, aby konsumenci mogli mieć pewność, że wybierając certyfikowane mięso i jego przetwory, dostają produkty wyjątkowe jakościowo, kontrolowane na wszystkich etapach ich produkcji zgodnie z zasadą „od pola do stołu”.

Każde z ogniw łańcucha produkcyjnego musi spełniać oczekiwania jakościowe związane z bezpieczeństwem zdrowotnym konsumentów i wysoką jakością kulinarną mięsa.

Założenia systemu zostały opracowane przez naukowców z największych polskich ośrodków akademickich, we współpracy z ekspertami z branży mięsnej.

Od początku istnienia, system zyskał uznanie i wsparcie organizacji konsumenckich funkcjonujących na rodzimym rynku. QAFP jest systemem otwartym, mogą przystąpić do niego hodowcy, producenci oraz dystrybutorzy, którzy dobrowolnie zdecydują się na przestrzeganie norm systemu. Aby uzyskać certyfikat QAFP należy poddać się procesowi weryfikacji przez niezależną firmę certyfikującą. Producenci, którym zależy na oznaczeniu swoich produktów logiem QAFP, są bardzo dokładnie kontrolowani. Przystępują do niego najbardziej ambitni producenci i hodowcy, którzy podejmują wysiłek związany z wdrożeniem systemu – aby zapewnić konsumentom produkt w jakości premium przechodzą skomplikowany proces certyfikacji i kontroli.

Wymaganiami objęte są wszystkie etapy produkcji – od warunków hodowli, sposobu żywienia zwierząt (pasze muszą pochodzić z udokumentowanych źródeł), transportu (odbywa się on w specjalistycznych przyczepach tak, aby maksymalnie wyeliminować stres zwierząt), rozbioru, przetwórstwa, konfekcjonowania i pakowania, skończywszy na magazynowaniu i sprzedaży.

W mięsie indyczym z certyfikatem QAFP nie znajdziemy antybiotyków oraz innych niepożądanych substancji. Zabronione jest także dodawanie wody. Odznacza się ono szczególnymi walorami odżywczymi, smakowymi oraz kulinarnymi. Cechuje je gwarantowana i niezmiennie wysoka jakość.